Weszło Junior

Kalendarium Weszło Junior. Co wydarzyło się w 2021 roku?

Jest 22 grudnia, dokładnie za 10 dni będziemy świętować Nowy Rok. Co wydarzyło się w polskiej piłce dziecięcej i młodzieżowej w 2021 roku? Czy były to udane miesiące, jeżeli chodzi o szkolenie?

Miesiąc po miesiącu. Poniżej przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia i zmiany z kończącego się już roku:

Styczeń:

W styczniu wydarzyło się stosunkowo niewiele, ale cóż zrobić, taki okres. Łukasz Jankowski został nowym dyrektorem Akademii Cracovii, natomiast w Hiszpanii odbyło się kolejne zgrupowanie Talent Pro.

Luty:

Już wcześniej było wiadomo, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nie odbędzie się w tradycyjnej formie, więc organizatorzy wymyślili dla niego alternatywę. – „Zielone Wyzwania” to nasza odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość. Kiedy sytuacja zmusiła nas do odwołania rozgrywek w trwającym sezonie, wiedzieliśmy, że nie możemy tak po prostu pozostawić dzieci, które na udział w Turnieju czekają przez cały rok. Przygotowaliśmy więc alternatywę. Nie zabraknie w niej miejsca na demonstrację piłkarskich umiejętności, sportową i bezpieczną rywalizację, a przede wszystkim na doskonałą zabawę. O wszystko zadbali nasi najlepsi specjaliści w dziedzinie piłki dziecięcej – mówił Zbigniew Boniek, ówczesny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Z innych ważnych informacji z lutego, Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że przekaże łącznie 20 milionów złotych na budowę zadaszeń do boisk piłkarskich. Zdecydowanie mniej pozytywne wieści nadeszły z UEFY, ponieważ europejska federacja zdecydowała się odwołać ME U-19 oraz rozgrywki Młodzieżowej Ligi Mistrzów, w których miał wziąć udział Górnik Zabrze.

Marzec:

W marcu cieszyliśmy się z powrotu Centralnych Lig Juniorów, ale owa radość nie trwała zbyt długo, bo pod koniec miesiąca nastał… kolejny lockdown. Od końcówki miesiąca do połowy kwietnia nie mogły odbywać się ani treningi, ani spotkania, a zawieszone zostały lig od skrzatów po juniorów starszych. Tyle dobrego, że Akademia Stali Rzeszów zdecydowała się wypuścić miniserial o drużynie juniorów młodszych, którzy walczyli o awans na szczebel centralny.

Kwiecień:

Najważniejszą, a wręcz zbawienną dla wszystkich informacją był powrót piłki dziecięcej oraz młodzieżowej.

Maj:

Motor Lublin, czyli klub, którego niewykorzystany potencjał i możliwości sięgają ponad II ligę, ogłosił w maju, że stworzy Lubelską Akademię Futbolu, która będzie kolejnym topowym ośrodkiem szkolenia nad Wisłą. Co więcej, do gry wróciły młodzieżówki, natomiast pod koniec miesiąca zrobiło się głośno o sprawie trenerów przeciwko PZPN-owi. Chodziło o to, że Polski Związek Piłki Nożnej postanowił, że w niektórych przypadkach kompetencje uzyskane przez trenerów I i II klasy na studiach wyższych, będą uznane, mimo że przez wiele lat było inaczej, a chętni pracować w zawodzie trenera, musieli ukończyć płatne kursy wyrównawcze. – To dotyczy około 20 tysięcy szkoleniowców! Każdy z nich zapłacił około czterech tysięcy złotych za kurs wyrównawczy, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty zakwaterowania i dojazdów. Liczymy, że związek “skasował” na tym około 80-100 milionów złotych! – grzmiał Marek Stopczyński, który prowadził w sądzie kilka spraw przeciwko sportowym federacjom.

Czerwiec:

Czerwcowy finał „Zielonych Wyzwań” był tylko namiastką tego, jakim wydarzeniem są finały Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na Stadionie Narodowym, jednakże dzieciakom dostarczyły tyle samo radości, a przecież to jest najważniejsze. Powód do świętowania mieli również zawodnicy Pogoni Szczecin, UKS-u SMS Łódź oraz Zagłębia Lubin, którzy zostali mistrzami kraju w swoich kategoriach wiekowych.

Co prawda, Cracovia nie udało się wywalczyć żadnego tytułu, ale za to w tym miesiącu doszło do… oficjalnego otwarcia ich centrum treningowego w Rącznej, w skład którego wchodzą: cztery pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią naturalną, jedno pełnowymiarowe boisko z nawierzchnią sztuczną, boisko z halą pneumatyczną, boisko z podgrzewaną murawą, boiska do siatkonogi oraz cały budynek z szatniami.

Lipiec:

W lipcu, podobnie jak w styczniu, działo się mało. Jeżeli chodzi o najważniejsze wydarzenia z początku trzeciego kwartału, to odbyło się zgrupowanie Talent Pro oraz zgrupowania Letniej Akademii Młodych Orłów.

Sierpień:

Kto by się spodziewał, że polskie kluby będą masowo otwierać… sekcje dziewcząt? W krótkim czasie dziewczęce roczniki stworzyły Raków Częstochowa, Stal Rzeszów i Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Wpływ na to miał m.in. zapis w Programie Certyfikacji Szkółek, który mówi, że jeżeli podmiot chce otrzymać złotą odznakę, musi posiadać minimum jedną żeńską drużynę. Skoro o certyfikacji mowa, to w sierpniu ruszyła rejestracja do trzeciego cyklu.

W sierpniu poznaliśmy również nowego wiceprezesa ds. szkolenia, którym niespodziewanie został Maciej Mateńko. „Nie jest uosobieniem typowego działacza. Od dekady nie śmiga w garniturze z teczką, nie przesiąkł negatywnymi nawykami środowiska, tylko przez ponad 20 lat trenował młodzież. Nierzadko w niesprzyjających warunkach. Mateńko to bez wątpienia najbardziej utytułowany trener młodzieży na Pomorzu Zachodnim. W 2011 r. niespodziewanie poprowadził Chemika Police do mistrzostwa Polski w kategorii junior młodszy. Przez wiele lat trenował wojewódzkie kadry. Po wielkim sukcesie z policką młodzieżą pracował w Pogoni Szczecin jako szkoleniowiec drużyny występującej w Młodej Ekstraklasie i rezerwach. Wreszcie w 2018 r. PZPN zatrudnił go na stanowisku trenera Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Następnie został prezesem w ZZPN-ie, a skończył jako wiceprezes ds. szkolenia w Polskim Związku Piłki Nożnej” – opisywał go na Weszło! Piotr Stolarczyk.

Jak Mateńko chce zmienić polską piłkę? Dowiecie się z naszej rozmowy (LINK)

Wrzesień:

Najwięcej działo się w polskim futbolu we wrześniu. Mateńko rozpoczął swoją kadencję od zniesienia ewidencji wyników i tabel w kategoriach wiekowych skrzat-orlikMobilna Akademia Młodych Orłów wróciła do pracy w terenie, Pogoń Szczecin poznała rywala w UEFA Youth League, natomiast swoje 10. urodziny świętowała Escola Varsovia.

Pod koniec miesiąca dowiedzieliśmy się też, że XXII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbędzie się zgodnie z planem! – Życie powoli wraca do normy. Odbywa się coraz więcej imprez, kibice są już obecni na stadionach, a uczniowie ponownie usiedli w szkolnych ławkach. W takich okolicznościach można być optymistą w kontekście rozegrania kolejnej edycji Turnieju w tradycyjnej formule. Musimy oczywiście zachować czujność i reagować na wszelkie ewentualne zmiany sytuacji związanej z wirusem i idących za nimi obostrzeń. Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze – zapewniał Cezary Kulesza.

Mało? Również we wrześniu Paweł Grycmann został nowym dyrektorem Szkoły Trenerów PZPN. Na tym stanowisku zastąpił Dariusza Pasiekę, który odchodził ze Związku raczej w złej sławie. “Grycmann urodził się w Świętochłowicach. W latach 2014 – 2017 koordynował Akademię Młodych Orłów w Katowicach, a jako trener prowadził także Stadion Śląski Chorzów (był tam również koordynatorem grup młodzieżowych), współpracował z GKS-em Katowice (trener przygotowania ogólnego) i pełnił funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski U-15 (od 2009 do 2012). W 2015 roku został Edukatorem PZPN, a w Śląskim Związku Piłki Nożnej odpowiadał za kursy trenerskie. Pracowitości Grycmannowi ciężko odmówić. Chyba przyzwyczaił się już do tego, że w kolejnych miejscach pracy wołali na niego „młody”. Gdy trafił do młodzieżowej kadry, miał 25 lat. Tyle samo, ile w momencie pierwszego wykładu, który prowadził na AWF-ie, gdzie już dekadę później obronił swoją doktorską rozprawę. Kilka dni przed 27. urodzinami dołączył natomiast do sztabu trenerskiego I-ligowego GKS-u. Szybko zdobył też licencje Elite Youth i edukatora. W ostatniej dekadzie w polskim środowisku trenerskim żaden autor nie sprzedał tylu książek, co Grycmann. Wydanego w roku 2016 „Nowoczesnego nauczania i doskonalenia gry w piłkę nożną”, które napisał z Władysławem Szyngierą, nie ma już na rynku, jednak przez kilka lat książka ta nazywana była przez wielu trenerską biblią” – opisywał go na naszych łamach Przemysław Mamczak.

Droga na szczyt Pawła Grycmanna. Kim jest? Czym się wyróżnia? Spory reportaż na jego temat (LINK)

Październik:

Zaczęło się wspaniale, a skończyło na porażkach w pierwszej rundzie. Pogoń Szczecin szybko odpadła z rozgrywek UEFA Youth League, ich pogromcami okazało się hiszpańskie Deportivo La Coruña. Z awansem do kolejnej rundy Mistrzostw Europy pożegnali się także reprezentanci Polski do lat 19.

Co jeszcze? Władze województwa dolnośląskiego poinformowały o planach budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, w ramach którego miałoby powstać 11 boisk piłkarskich czy Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

Swoje nowe pomysły przedstawił też Polski Związek Piłki Nożnej. Jakie? Powrót do CLJ U-19, zmiana systemu rozgrywania CLJ U-15 i CLJ U-17, cykliczne turnieje dla wszystkich ekstraklasowych akademii, a także stworzenie nowych kursów w Szkole Trenerów PZPN. Zmiany miałyby obowiązywać od sezonu 2022/23.

Listopad:

W listopadzie Polski Związek Piłki Nożnej powołał grupę roboczą ds. szkolenia. “Celem działalności grupy roboczej jest wypracowanie działań na rzecz poprawy jakości szkolenia w klubach poprzez ujednolicenie i systematyzację szkolenia w Polsce. W pierwszej kolejności powstanie zunifikowany program szkolenia dla kategorii wiekowych skrzat, żak, orlik i młodzik. Opracowane materiały trafią do wszystkich trenerów i klubów w Polsce. Programem objęte zostaną kluby, które nie posiadają autorskiego programu szkolenia” – czytamy na stronie Związku.

Grudzień:

Po pandemicznej przerwie na hale w całym kraju wróciły Akademie Grassroots, reprezentanci Polski do lat 17 i 19 poznali swoich przeciwników w walce o wyjazd na EURO 2023, natomiast z uwagi na pandemię, zgrupowania Talent Pro zostały odwołane.

Inna ważna informacja jest taka, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Piłki Nożnej ogłosiły, że Program Certyfikacji Szkółek będzie kontynuowany. W 2022 roku do ośrodków szkolenia dzieci i młodzieży trafi niemal 50 milionów złotych!

Fot. Newspix