Zaledwie dwa kluby Ekstraklasy i I ligi posiadają sekcję dla osób z niepełnosprawnościami – Radomiak oraz Wisła Płock. O projekcie radomian porozmawialiśmy z Pawłem Pietrzykiem z Fundacji Radomiak Radom.
RKS Radomiak Futbol Plus to na chwilę obecną największy klub dla osób z niepełnosprawnościami nad Wisłą. W dziesięciu grupach trenuje 135 osób. Jak to wszystko się zaczęło?
– Pierwszą próbę stworzenia zespołu dla osób z niepełnosprawnościami podjąłem już w 2013 roku, kiedy próbowałem utworzyć drużynę ampfutbolową. Ten projekt rozmył się przez zbyt małą liczbę graczy – to byli licealiści, więc później wyjechali na studia i zaczęli grać gdzieś indziej. Projekt RKS Radomiak Futbol Plus wystartował w lutym 2022 roku. Widząc, że dzieciaki z niepełnosprawnościami nie mają zajęć pozalekcyjnych, chcieliśmy coś dla nich stworzyć. Celowaliśmy w grupę 20-osobową. Okazało się, że na pierwszym treningu pojawiło się 42 dzieci, a na drugim – już ponad pięćdziesiąt… – wspomina Pietrzyk.
– Początkowo mieliśmy halę o powierzchni 40m², więc było bardzo wesoło. Po dwóch treningach stwierdziliśmy, że tworzymy dwie grupy, a po półtora miesiąca mieliśmy już trzy i łącznie ponad 70 dzieciaków z różnymi niepełnosprawnościami. W chwili obecnej przy projekcie działa 12 osób. Na każdym treningu są minimum cztery osoby, czyli trener główny, asystent trenera, fizjoterapeuta i pedagog specjalny – dodaje.
Czy „Radomiak” to tylko nazwa? Jak wygląda współpraca z ekstraklasową drużyną? – Klub jest odpowiedzialny za stronę organizacyjną, czyli m.in. obsługę księgową, zakup sprzętu sportowego i tak dalej. Trenujemy na obiektach Centrum Sportowo-Szkoleniowego Radomiak na Koniówce w Radomiu. Nazwa „Radomiak” ma znaczenie, co widzimy, pisząc np. różne prośby o dofinansowania – tłumaczy Paweł Pietrzyk.
W radomskim klubie trenują nie tylko dzieci z niepełnosprawnościami, ale również dorośli. – Mamy futsalową sekcję dorosłych, którzy działają w ramach projektu Futsal Bez Barier. To troszkę inny projekt niż Futbol Plus. Teraz osiągnęliśmy sukces, bo awansowaliśmy do Ekstraklasy w Futsalu Bez Barier – zwraca uwagę koordynator osób z niepełnosprawnościami w Fundacji Radomiak Radom.
Jakie są zalety uczestnictwa w projekcie Futbol Plus?
Co Radomiakowi daje uczestnictwo w projekcie Futbol Plus? – Przede wszystkim możliwość uczestniczenia w wielu turniejach, które poniekąd traktujemy jako normalne rozgrywki ligowe i ten nasz mikrocykl jest skonstruowany tak, żeby jednak dobrze się na nich zaprezentować. Futbol Plus jest też dla nas bardzo ważnym wsparciem marketingowym. Co więcej, dzięki tej inicjatywie zorganizowaliśmy pierwszy obóz wyjazdowy dla dzieciaków. Kolejną rzeczą jest integracja. Na turniejach, które odbywają się w całym kraju, nawiązują się znajomości i przyjaźnie między dzieciakami, a my jako trenerzy możemy wymienić się spostrzeżeniami i opiniami na temat naszej pracy – mówi Pietrzyk.
– Uczestniczyliśmy w tym roku w jedenastu turniejach, z czego dwa zorganizowaliśmy. Jeździmy po całym kraju, co też jest fajne. Bardzo fajny wyjazd był np. do Klimontowa. Okazało się, że jest tam bardzo ładnie położony hotel i dla dzieciaków ciekawą formą spędzenia czasu było pójście do lasu. Jak pojechaliśmy na turniej do Warszawy, to odwiedziliśmy zoo i okazało się, że ponad połowa z 60 osób nigdy w zoo nie była. W Radomiu zorganizowaliśmy wyjście na mecz Radomiaka. Dodatkowe atrakcje mają duże znaczenie. Dla niektórych jest to pierwszy wyjazd z domu, bo rodziców nie było na to stać – kontynuuje.
Radomiak współpracuje bliżej z dwoma klubami, które również należą do projektu Futbol Plus – KS Proch Futbol Plus oraz Hubertus Chomentów. – Udało nam się nawiązać współpracę z dwoma klubami z regionu radomskiego, a w przyszłym roku do tego grona dołączy klub z Chwałowic. To są odrębne podmioty, ale blisko ze sobą współpracujemy – tłumaczy Paweł Pietrzyk.
„Sport jest dla dzieciaków aktywną formą rehabilitacji”
Dlaczego dzieci z niepełnosprawnościami powinny uprawiać sport? – Przede wszystkim sport jest dla tych dzieciaków aktywną formą rehabilitacji. Zarówno sprawnościowej, jak i społecznej. To są dzieciaki, które często mają problemy z tym, żeby zaadaptować się w nowym środowisku, tutaj też się tego uczą. Sport jest w tym wszystkim dodatkiem, ale bardzo fajnym dodatkiem. Jeden z naszych chłopców powiedział przed świętami, że będzie następcą Roberta Lewandowskiego. Dzieci mają marzenia, które spełniają poprzez sport – uważa nasz rozmówca.
Szkółka z Radomia nie koncentruje się wyłącznie na nauce gry w piłkę nożną. – Zależy nam m.in. na nauce właściwych nawyków żywieniowych. Zwracamy dużą uwagę, żeby dzieci prawidłowo się odżywiały, nie objadały się słodyczami – mówi Pietrzyk.
Paweł Pietrzyk uważa, że wokół projektu wytworzyła się społeczność rodziców, która także wykracza poza samą piłkę nożną. – Mamy zebrania z rodzicami, na których omawiamy wszystkie tematy. Obecnie planujemy pozyskanie środków dla jednej rodziny na remont mieszkania. Albo zgłosimy ich do jakiegoś programu telewizyjnego, albo postaramy się znaleźć sponsorów, którzy mogą poprawić funkcjonowanie tej rodziny, bo okazało się, że mieszka obecnie w bardzo złych warunkach.
Z 36 klubów Ekstraklasy i I ligi sekcję dla osób z niepełnosprawnościami mają tylko dwa
Do projektu Futbol Plus należą Radomiak Radom oraz Wisła Płock, natomiast prezesem Megamocnych Kielce jest Tomasz Wilman, dyrektor Akademii Korony Kielce. Poza tym zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami organizuje m.in. Cracovia. Czy możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie więcej profesjonalnych klubów zainteresuje się stworzeniem sekcji dla osób z niepełnosprawnościami?
– Myślę, że tych klubów będzie w najbliższych latach więcej. Trochę zmuszą ich do tego przepisy licencyjne UEFA, według których każdy klub w Europie będzie musiał w jakiś sposób wspierać kluby dla osób z niepełnosprawnościami – zwraca uwagę Pietrzyk.
– Dziś do największych i najprężniej działających klubów dla osób z niepełnosprawnościami zaliczyłbym: nas, Strefę Futbolu Olsztyn, ze względu na liczbę zawodników Futbolową Bandę, Megamocnych Kielce i bardzo mocno działającą na co dzień, mimo że malutką, Klimontowiankę Klimontów – wyjaśnia współtwórca projektu Radomiak Futbol Plus.
Projekt RKS Radomiak Futbol Plus to bez wątpienia imponująca inicjatywa, która pokazuje, jak sport może integrować osoby z niepełnosprawnościami, dawać im radość oraz wspierać rozwój zarówno fizyczny, jak i społeczny.
BARTOSZ LODKO
Fot. RKS Radomiak Futbol Plus – Facebook
Obserwuj @Bartek_Lodko
KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ