Weszło Junior

12 wigilijnych potraw od Juniora!

Jeżeli przed wigilijną kolacją zawitaliście na naszą stronę, to znak… że musi się wam nieźle nudzić. My jednak oczywiście cieszymy się tym faktem i wychodzimy wam na przeciw!

Funkcjonujemy już od czterech miesięcy, zatem kilka większych i naszym zdaniem niezłych tekstów opublikowaliśmy na łamach Juniora.

Dziś zbieramy je do kupy i w postaci 12 potraw serwujemy na waszych stołach. Mamy nadzieję, że posiłki, choć obfite, będą zjadliwe!

***

Z Jasnej Góry widać to najlepiej. Akademia Rakowa idzie w ślady Lecha?

Środa, godzina 19:00. 13-letni chłopcy z rocznika 2005 kończą swój trening. Pięćdziesiąt metrów dalej pierwszoligowcy sprawdzają stan murawy przed meczem I ligi Rakowa z GKS-em Katowice. Tyle mówi się, by młodzi adepci futbolu jak najprędzej obserwowali z bliska pierwszy zespół, by motywowali się nim na co dzień i marzyli o awansie w jego szeregi. Ale w Częstochowie nie do końca marzą o takim scenariuszu…

CZYTAJ DALEJ >>

***

Dole i niedole polskiego trenera. Jak szkolimy szkoleniowców?

Nie ma obecnie ważniejszego tematu w polskiej piłce niż szkolenie młodzieży. To nasza przyszłość. Ale szkolenie młodzieży NIGDY nie odpali, jeśli nie będzie najpierw działać szkolenie trenerów. Ono jest priorytetem, bo najlepszy papierowy system nie będzie wydolny, jeśli nie będzie fachowców umiejących go wprowadzić.

Polskie szkolenie trenerów omawiamy drobiazgowo na – bagatela – 83 tysiącach znaków. Czy wymaganie UEFA Pro już od II ligi nie podcina skrzydeł zdolnym trenerom? Czy kursy są za drogie? Czy wystarczy zapłacić, nawet za UEFA A, by zdać? Gdzie czai się najwięcej patologii i w jaki sposób Dariusz Pasieka, dyrektor Szkoły Trenerów i jego ludzie planują z tym walczyć?

CZYTAJ DALEJ >>

***

Na taśmie w piłkarskiej fabryce marzeń. Jak szkoli Benfica Lizbona?

Setki wychowanków na najwyższych poziomach ligowych w Europie. Setki milionów euro zarobionych za ich transfery. Setki trenerów-wolontariuszy, którzy marzą, by móc za darmo pomóc w treningach, poprzyglądać się im w jednej z najlepszych obecnie piłkarskich akademii świata. Jak to się dzieje, że Benfica Lizbona szkoli na taką skalę, będąc przy tym tak bardzo skuteczna? Zobaczyliśmy na własne oczy, zatem zapraszamy do lektury naszego reportażu ze słonecznej Portugalii!

CZYTAJ DALEJ >>

***

Reforma ekwiwalentów za wyszkolenie krokiem wstecz?

Ładnych parę lat czekaliśmy na zmianę obowiązujących przepisów w sprawie zasad płacenia ekwiwalentów za wyszkolenie. I wreszcie – nowe zostały uchwalone, wejdą w życie już od stycznia. Tylko czy aby nie są krokiem wstecz? I czy przypadkiem nie pozostawiają największego problemu nierozwiązanym?

CZYTAJ DALEJ >>

***

“Myślę, że pojawią się konkretne pieniądze”. Duży wywiad na temat Programu Certyfikacji Szkółek

Polski Związek Piłki Nożnej Program Certyfikacji Szkółek zapowiada jako przełomowy. Kto jednak będzie oceniał zgłoszone podmioty? Czy nie będzie “kolesiostwa”? Jak wyciągane będą konsekwencje wobec zaniedbań, które pojawią się już po rozdaniu złotych, srebrnych i brązowych gwiazdek? Na nasze pytania i wątpliwości odpowiedział Sekretarz Generalny PZPN Maciej Sawicki!

CZYTAJ DALEJ >>

***

Najmłodszy polski trener z UEFA PRO? Hiszpańska droga na szczyt Aleksandra Kowalczyka

W Hiszpanii prowadzi zespoły dla przeciętnego kibica anonimowe – FT Askartza U-18 oraz SD Deusto U-13. Niebawem może jednak być o nim głośno, bo choć wciąż ma 23 lata, właśnie zapisał się na kurs UEFA PRO! Elitarny poziom, w Polsce niedostępny dla większości szkoleniowców, na półwyspie Iberyjskim jest na wyciągnięcie ręki niemal każdego trenera. Jak wyglądają hiszpańskie realia i jakim sposobem Aleksander Kowalczyk „oszukał” nasz system licencyjny? Zapraszamy do rozmowy z byłym trenerem Varsovii.

CZYTAJ DALEJ >>

***

Pół roku w 36 godzin? Za nami 13. edycja Lech Cup

Po Lech Conference przyszedł czas na Lech Cup, czyli jeden z najlepszych i najbardziej renomowanych turniejów juniorskich w Polsce. Jak co roku do Poznania zostały zaproszone topowe akademie w Europie w kategorii U-12.

CZYTAJ DALEJ >>

***

Niech nie będzie partyzantki, że jak ktoś ma rewolwer, to zabiera co chce

Reforma CLJ i ekwiwalentów za wyszkolenie. Wprowadzenie certyfikacji szkółek piłkarskich i przepisu o grze młodzieżowca w Ekstraklasie. Trzeba przyznać, że ostatnio się dzieje. PZPN wprowadza kolejne programy mające naprawiać polski futbol, które lada dzień wejdą w życie. Jak na związkowe propozycje patrzy były wiceprezes ds. szkolenia– Roman Kosecki? Idzie o krok do przodu i apeluje o wprowadzenie nakazu gry w wyjściowej jedenastce sześciu Polaków w składzie, w tym jednego młodzieżowca.

CZYTAJ DALEJ >>

***

Duma gminy – Unia Swarzędz

Swarzędzki Klub Sportowy Unia Swarzędz to kolejne miejsce na mapie Polski, które odwiedziła redakcja Weszło Junior. Przyjrzeliśmy się z bliska klubowi, który aspiruje do bycia trzecią siłą pośród ośrodków piłkarskich w rejonie powiatu poznańskiego. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: co wyróżnia Unię, skąd biorą się u nich dzieci, jaki mają program szkolenia oraz dlaczego Unia jest dumą gminy. Zapraszamy.

CZYTAJ DALEJ >>

***

To oni wychowali Lewandowskiego. Jak funkcjonuje UKS Varsovia Warszawa?

– Chcemy oddawać zawodników do Legii. Pierwsze efekty już są, liczymy na kolejnych wychowanków przy Łazienkowskiej.
– Nietypowo. Co będziecie z tego mieli?
– Nic, ale to nie jest ważne. Musimy zmienić polską mentalność, inaczej nasza piłka nigdy nie pójdzie w dobrym kierunku!

CZYTAJ DALEJ >>

***

Dlaczego wynik nie jest ważny? Wynik jest ważny wszędzie

Swoją pracę trenerską zaczynał w 2001 roku i przez 14 lat pracował w Lechu Poznań. Następnie był dyrektorem sportowym w Elanie Toruń i asystentem Leszka Ojrzyńskiego w Arce Gdynia. Teraz Patryk Kniat wrócił do Poznania i obecnie jest trenerem Unii Swarzędz oraz właścicielem Fabryki Piłkarzy, która w treningach indywidualnych uczy i doskonali u piłkarzy kontrolę przestrzeni i poprawia wszelkie deficyty w działaniach techniczno-taktycznych. Z Patrykiem porozmawialiśmy o płacach wśród trenerów młodzieżowych, treningach indywidualnych dla najmłodszych, kursach trenerskich i kształceniu trenerów. Dodatkowo szukaliśmy odpowiedzi, co charakteryzuje dobrego trenera młodzieży i czy usuwanie tabel w najmłodszych rocznikach jest słuszne? Podpytaliśmy także o jego przeszłość w Lechu i Arce, teraźniejszość w Unii Swarzędz i planach na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ >>

***

Na urodzinach chłopaków z warszawskiej Ferajny

Wykorzystując sport jako bazę i narzędzie, starają się wychowywać młodych ludzi. W organizowanych przez nich turniejach nie tylko próżno szukać wyników, ale końcowe rezultaty zależne są od ocen… przeciwników. Poznajcie Ferajnę, do której wpadliśmy na urodzinową imprezę!

CZYTAJ DALEJ >>